poniedziałek, 24 lutego 2014

Joe Tyler/Ralph Tedesco - Grimm Fairy Tales - Red Riding Hood

   Opowieść o Czerwonym Kapturku zna chyba każdy. Losy małej dziewczynki, odzianej w szkarłatną pelerynkę, oraz jej perypetie z wilkiem w drodze do babcinego domu położonego po drugiej stornie lasu, to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych opowieści ludowych spisanych przez słynnych braci Grimm. Jednak każdy, kto miał okazję kiedykolwiek zaznajomić się z oryginalną wersją tejże historyjki wie, że wcale nie jest ona bajką, którą można by opowiedzieć dzieciom przed spaniem (w innym wypadku wizja Czerwonego Kapturka zjadającego resztki z tego, co kiedyś było jej babcią, uprzednio rozszarpaną przez wilkołaka, raczej nie wpłynęła by dobrze na psychikę najmłodszych).
  W 2005 roku Zenescope Entertainment, amerykańska ekipa tworząca komiksy, rozpoczęła tworzenie serii zwanej Grimm Fairy Tales, będącej komiksowymi adaptacjami znanych baśni. Ogólny zarys fabuły został jednak uwspółcześniony, osadzony w klimatach horror, oraz wzbogacony o nowe interpretacje czy też dodatkowe epizody. Dlatego też seria GFT stanowi niezłą odskocznię od słodkich i do bólu powielanych schematów na temat baśni, które wcale nie są takie niewinne. 
   Rysunkowa opowieść o Czerwonym Kapturku w wersji wydanej przez Zenescope pełna jest krwi i przemocy, a końcowy zwrot akcji zmusza czytelnika do zastanowienia się, czy bohaterowie faktycznie przeżyli swoje przygody czy też nie.

Grimm Fairy Tales Vol. 1 - Red Riding Hood
Wyd. Zenescope Entertainment
Liczba stron: 26
Język: angielski

5 komentarzy:

 1. Hm... Jak by to określić - wizja dnia dzisiejszego o ;) Postrzegamy świat baśni spojrzeniem aktualnym, wypatrzonym przez media etc.. Trochę chyba oszaleliśmy.. Choć trzeba przyznać, że sam bym schrupał tego kapturka z ilustracji :D Jednak wolę oryginalną baśń ;)
  Pozdrowienia serdeczne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Można powiedzieć, iż nowoczesność wypacza ducha oryginału, ale tak jak napisałem, traktuję to jako odskocznię od standardów ;) A co do wyglądu Kapturka to poczekaj aż będę recenzował kolejne części o Kopciuszku czy Królewnie Śnieżce ;)

   Usuń
 2. Na święta jak znalazł :P podoba mi się kreska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak chcesz to mogę Ci podesłać na święta kilka ich komiksów :>

   Usuń
 3. Teraz więcej osób może się przekonać - zdarzyło mi się przetłumaczyć ten zeszyt dla wydawnictwa Okami ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...