piątek, 7 lutego 2014

James Herbert - Nawiedzony

   Nawiedzony to czternasta z kolei powieść angielskiego twórcy horrorów Jamesa Herberta, wydana w 1988 roku. Już sam tytuł może wskazywać z czym będziemy mieli do czynienia -  nawiedzona posiadłość i cała masa tajemnic skrywanych przez mieszkającą tam rodzinę.
    Na samym początku należałoby napisać jeden niepodwżalny fakt – temat „nawiedzonych” budynków jest bez wątpienia najbardziej wyeksploatowanym spośród wszystkich w historii literackiego horroru. Nie wampiry, nie wilkołaki, nie mutanty a właśnie duchy pałętające się  bez końca pośród starych murów wiekowych domostw są absolutnym numero uno jeżeli chodzi o inspirację i temat przewodni w powieściach grozy. Nie oznacza to bynajmniej tego, iż w dalszym ciągu nie można napisać dobrej książki, której motywem przewodnim będzie budynek „zamieszkały” przez istoty z innego wymiaru.
    Lata 80. ubiegłego stulecia przeżywały prawdziwe zatrzęsienie horroru wszelkiej maści występującego zarówno pod postacią książek jak i filmu. Weteran brytyjskiej sceny literackiej, którym Herbert jest niewątpliwie, dobrze poradził sobie z konkurencją wydając Nawiedzonego. Jest to pierwsza powieść tego autora, której fabuła skupia się na osobie Davida Asha, zawodowo zajmującego się demaskowaniem wszelkich form oszustw związanych ze sprawami paranormalnymi. Pewnego dnia otrzymuje list od kobiety, która twierdzi, iż jej dom jest nawiedzony. David, jak to zwykle miało miejsce, przyjmuje ze stoickim spokojem zlecenie sprawdzenia posiadłości, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, iż Edbrook House kryje dla niego wiele śmiertelnych niespodzianek.

    Krótko i na temat – Nawiedzony Jamesa Herberta to ciekawa, naprawdę dobra pozycja, warta uwagi każdego, kto z tematyką horroru jest za pan brat. Krótka w swej treści, jednocześnie posiadająca wiele ciekawych akcji, sprawia, że jest dobrym kandydatem na lekturę na jeden dłuższy wieczór.

Ocena: 6+/10

Nawiedzony
Wyd. Amber (1990)
Liczba stron: 191

Ta książka bierze udział w wyzwaniu Klasyka Horroru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...