sobota, 8 lutego 2014

John Saul - Rzeź niewiniątek


   Rzeź niewiniątek to autorski debiut amerykańskiego pisarza Johna Saula, wydany po raz pierwszy w 1977 roku. Opowiada o losach mieszkańców małej społeczności nadmorskiego miasta Port Arbello. Akcja skupiona jest głównie wokół wydarzeń w posiadłości Congerów, gdzie najpierw ginie mała dziewczynka, następnie zaś samobójstwo popełnia ojciec. Sto lat po tych dramatycznych wydarzeniach miasteczko znów musi stanąć w obliczu wstrząsających wydarzeń, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają "znikać" dzieci.

   Książka ta nie jest typowym, krwawym horrorem w stylu Mastertona. Prawda jest taka, iż krwawych scen jest w niej jak na lekarstwo. Autor pisząc Rzeź niewiniątek skupił się głównie na stopniowym budowaniu atmosfery i bardzo subtelnym ukazywaniu kolejnych wątków historii. Głównym celem zdaje się być próba powolnego odsłaniania tajemnicy dręczącej rodzinę Congerów od pokoleń, która zmusza czytelnika do samodzielnego wysnucia konkretnych wniosków.
   W książce czytelnik dopatrzy się również próby ukazania problemów moralno-społecznych, z którymi zmagają się główni bohaterowie oraz tego, jak te problemy wpływają na najbliższe im osoby.
   Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem i stanowi ciekawą alternatywę dla kogoś, kto szuka przerwy pomiędzy bardziej ambitnymi pozycjami, aczkolwiek polecam ją głównie fanom gatunku.

Ocena: 6/10

Rzeź niewiniątek
Wyd. Książnica
Liczba stron: 368

Ta książka bierze udział w wyzwaniu Klasyka Horroru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...