sobota, 15 lutego 2014

J.R.R. Tolkien - Hobbit

   Krótko można rzec, iż Hobbit, wydany po raz pierwszy w 1937 roku, jest idealnym początkiem dla kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z twórczością Tolkiena. Ta powieść napisana pod wpływem legend i folkloru angielskiego, na trwałe wpisała się w kanon literatury fantasy, będąc 'wstępem' do późniejszego literackiego monumentu stworzonego przez tego brytyjskiego geniusza literatury, Władcy Pierścieni. Cała przygoda zawarta w Hobbicie, to losy hobbita Bilbo Bagginsa oraz grupy krasnoludów pod wodzą Thorina, wyruszających w stronę Samotnej Góry, którą obecnie zamieszkuje smok Smaug. Cała zaś kampania ma na celu odzyskanie zagarniętego przez smoka skarbu. Jak to jednak bywa w tego typu opowieściach, nasi bohaterowie będą musieli stawić czoła niezliczonym przeszkodom, które przygotował dla nich los.
   Hobbit jest niczym bajka - tę książkę czyta się niezwykle lekko i przyjemnie. Świetne opisy świata stworzonego przez Tolkiena, interesujące dialogi okraszone dawką humoru oraz cała masa ciekawych akcji sprawiają, że pochłonięcie tego dzieła 'na raz' jest praktycznie oczywistością. 
   Ktoś, kto jeszcze tej książki nie czytał powinien jak najszybciej nadrobić zaległości.
   Dodatkowo, wersja Hobbita posiadana przez mnie, została wzbogacone o ilustracje Alana Lee, co jak na książkę w formacie 'pocket' jest dość rzadkie.

Ocena: 8-/10

Hobbit
Wyd. Amber 2010
Seria: Bestsellery do kieszeni
Liczba stron: 352

5 komentarzy:

 1. Przekonałeś mnie, żeby sięgnąć po Hobbita. Zawsze mnie przerażał, raczej wolę delikatniejsze lektury, nie będę ukrywać, że "babskie", ale skoro "Władca pierścieni" mi się spodobał, to być może Hobbit również... Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuję, że się spodoba :) To naprawdę lekka i przyjemna lektura w sam raz na długi wieczór ;)

   Usuń
 2. A jakie masz podejście do filmu? Jest to inne podejście do tematu i sama nie wiem czy nazwałabym to ekranizacją - to chyba zbyt duże słowo. Przyjemnie się ogląda, ale ile jest w tym Tolkiena ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psssst, tylko cicho....

   Dominik jeszcze filmu nie oglądał xD

   Usuń
  2. O to musisz to naprawić :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...