piątek, 7 lutego 2014

Szymon Wrzesiński - Krwawa Profesja

   Krwawa Profesja - Rzecz o katach i ich ofiarach znanego polskiego historyka Szymona Wrzesińskiego to prawdopodobnie najlepsza na naszym rynku książka podejmująca tematykę tortur, które w owej pozycji zostały podzielone na kilka grup. Mamy więc tutaj opisy uwłaczających ludzkiej godności kar, polegających na psychicznym i fizycznym dręczeniu poprzez konieczność noszenia różnorakich "masek hańby" i tym podobnych dziwactw, mamy opisy tortur polegających na trwałym uszkodzeniu ciała oraz oczywiście długotrwałych i okropnych, kończących się egzekucją, brutalnych systemów karania. Całość opatrzona jest cytatami z historycznych dokumentów i kronik miejskich oraz wieloma drzeworytami, które dopełniają obrazu grozy tortur okresu średniowiecza i nowożytności. Oprócz dokładnego wyjaśnienia na czym dana kara polegał i za co można było stać się kozłem ofiarnym kata, w książce tej znajdziemy dokładną wykładnię tego jak naprawdę wyglądało życie dawnych egzekutorów, jakie były ich relacje ze społeczeństwem oraz ile byli w stanie zarobić, dosłownie, "od głowy" (hehehe).

Ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Ciekawe! O rzemiośle katowskim naczytałam się trochę w "Kacicy" Pavla Kohouta (znasz, czytałeś?), do dzisiaj jednak nie wiem, ile tam było rzetelnej wiedzy a ile zmyślenia. Autor twierdzi, że nie zmyślał, że wszystko oparte jest na solidnej literaturze naukowej, ale niektóre historie i opisy tortur brzmiały tak absurdalnie, że po prostu nie chce mi się wierzyć :) Jakoś mnie ten temat zawsze fascynował, będę się więc rozglądać za "Krwawą profesją". Pozdrawiam i życzę powodzenia w tworzeniu bloga!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za miłe słowa! Co do "Kacicy" to ksiażka ta jeszcze nie wpadła mi w ręce. Ale postaram się ją zdobyć choćby i po to, ażeby zweryfikować jej zawartość :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...