czwartek, 6 marca 2014

Catherine Arley - Zatoka Umarłych

   Catherine Arley to pseudonim znanej francuskiej powieściopisarki Pierrette Pernot, tworzącej głównie powieści detektywistyczne i kryminalne. Zatoka Umarłych opowiada historię o Andrzeju i Adzie - małżeństwie, które na przełomie lat swego pożycia zmagało się z różnymi problemami emocjonalnymi i zdrowotnymi. Akcja przenosi nas do malowniczej Bretanii, gdzie Andrzej kupuje mały dom na klifie nad tytułową Zatoką Umarłych, w którym zamierza spędzić z żoną wakacje, aby odpocząć i na nowo poznać smak małżeństwa. Okazuje się jednak, że planowany odpoczynek przeistoczy się w prawdziwie fatalną przygodę.
   Zatoka Umarłych to niezły thriller z ciekawą fabułą oraz klasycznym "plot twist'em". W sumie na tym dobre strony tej książki się kończą. Największym jej mankamentem jest narracja, która czasem jest tak niejednolita i niespójna, że wręcz chaotyczna, co sprawia, że czasami jesteśmy wręcz zmęczeni czytaniem. Druga sprawa - bohaterowie. Pomimo niezłej fabuły wydają się oni paradoksalnie jednowymiarowi i nieciekawi, przez co nawet przez chwilę nie pomyślimy, aby utożsamić się z którymś z nich. Wydaje mi się, że gdyby te dwa elementy zostały bardziej dopracowane a fabuła była dłuższa i posiadała więcej elementów składowych, to mielibyśmy książkę z górnej póki, a tak musimy zadowolić się jedynie przeciętnym thrillerem.

Ocena: 4+/10

Zatoka Umarłych
Wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza (1988)
Liczba stron: 144

3 komentarze:

 1. Witaj. Jeżeli byłbyś zainteresowany to chciałabym Cie zaprosić do mojego autorskiego wyzwania Klucznik. Szczegóły na blogu. Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy tytuł, okładka i czuję, że nawet dałabym to radę przeczytać :) Pomimo tylu minusów coś mnie ciągnie do tej powieści...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że może akurat Ci się spodoba? To jest taka bardziej lekka literatura, dla kobiet, że tak powiem ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...