piątek, 7 marca 2014

TOP 3 - Najlepiej sprzedające się książki

   Czy zastanawialiście się kiedyś jakie książki noszą miano najlepiej sprzedających się? W tej kategorii na najniższym stopniu podium znajduje się osławiona szkolna lektura, dzieło Antoine'a de Saint-Exupery'ego, Mały Ksiażę. Książka ta, wydana po raz pierwszy w 1943 roku, doczekała się już ponad 140 milionów sprzedanych egzemplarz; przetłumaczona została na ponad 270 języków, co oznacza, że również w kategorii "ilości tłumaczeń" jest jedną z najwyżej zestawionych.
   Drugie miejsce w rankingu należy do Władcy Pierścieni. Najważniejsze życiowe osiągnięcie Tolkiena doczekało się ponad 150 milionów wydanych egzemplarzy. 
   Pierwsze miejsce i tytuł najlepiej sprzedającej się książki należy do Opowieści o dwóch miastach - historycznej powieści Karola Dickensa, która po raz pierwszy publikowana była w odcinkach. Do dziś sprzedanych zostało ponad 200 milionów egzemplarzy.

   Ale zaraz.
  Zapewne zastanawiacie się dlaczego w tym zestawieniu brakuje książek stanowiących podwaliny dla wielu religii, czyli na przykład Biblii?
Biblia oczywiście wygrywa wszystkie rankingi w historii biorąc pod uwagę ilość wydanych kopii, którą szacuje się na ponad 5 miliardów! Ze względu na niesamowicie szerokie rozpowszechnienie tej księgi i jej liczne, nieprzerwane wznowienia, które ukazują się prawie codziennie, Biblia nie została sklasyfikowana w tym rankingu. Prowadzi jednak bezapelacyjnie w kategorii na najczęściej drukowaną książkę w historii.


Źródła informacji:
http://www.thestar.com/entertainment/2007/04/16/tolkien_proves_hes_still_the_king.html
http://www.telegraph.co.uk/culture/books/bookreviews/7685510/David-Mitchell-on-Historical-Fiction.html
http://thetimes-tribune.com/news/little-prince-discovery-offers-new-insight-into-classic-book-1.1310195

9 komentarzy:

 1. Wielka trójka ;) Spodziewałam się Władcy Pierścieni i Biblii, ale Małym Księciem mnie zaskoczyłeś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed zrobieniem tego zestawienia ja również się nie spodziewałem, że znajdzie się w nim Mały Książe :)

   Usuń
 2. Mnie za to zaskoczyło pierwsze miejsce. Nie to, żebym o "Opowieści o dwóch miastach" nie słyszała (choć, przyznaję, nie czytałam) ale spodziewałabym się, że "Małego Księcia" i "Władcę Pierścieni" przebije jednak coś bardziej... medialnego? :) U nas ta książka jest chyba w tym momencie praktycznie nie do dostania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w zupełności. Też myślałem, że pierwsze miejsce zajmuje książka dobrze znana wszystkim, popularna. Tymczasem "Opowieść o Dwóch Miastach" jest chyba jednym z tych dzieł, o których we współczesnym świecie mało kto słyszał. No bo nie czarujmy się, większość ludzi jeżeli już kojarzy Karola Dickensa, to co najwyżej jako autora "Opowieści wigilijnej". Również przyznam, że tej książki nie czytałem i to właśnie z tego powodu, o którym wspomniałaś - jest ona praktycznie nie do dostania. W ostatnim czasie (czyli pewno w ciągu jakichś kilkudziesięciu lat, hehe) nie było jej wznowień. Nie ma jej w księgarniach, nie ma jej w antykwariatach, nie ma jej nawet na Allegro. A nie, przepraszam, jest - wydanie z 1929 roku za trzy stówy ;] Póki co mnie nie stać ;)

   Usuń
  2. Dokładnie! Szukałam jej jakiś czas temu w bibliotece, ale są tylko nieliczne egzemplarze do korzystania w czytelni... O tyle to dziwne, że inne dzieła Dickensa są chyba dość często wznawiane - "Klub Pickwicka", "Dawid Copperfield", "Wielkie nadzieje" (o których było ostatnio głośno z powodu filmu), nie mówiąc o wspomnianej przez Ciebie "Opowieści wigilijnej". Może wreszcie ktoś się obudzi? Ja też nie mogę sobie pozwolić na egzemplarz za trzy stówy :)

   Usuń
  3. Pozostaje tylko liczyć na to, że jakieś wydawnictwo się zmobilizuje i wyda tę książkę. Z chęcią bym ją przeczytał :)

   Usuń
 3. "Opowieść o dwóch miastach" bardzo mocno inspirowała panią Cassandrę Clare, jest bowiem ulubioną książką bohaterów serii "Diabelskie maszyny". A kupić można tutaj: http://www.antykwariat.waw.pl/szukaj/?__deform_form_id__=searchform&keyword=opowie%C5%9B%C4%87+o+dw%C3%B3ch+miastach&id_group=

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękuję serdecznie za linka Lustereczko! :D Choć bez mała osiem dych to sporo, to jednak będę miał ten antykwariat na uwadze. Jeszcze raz dziękuję serdecznie :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...