wtorek, 22 kwietnia 2014

Colin Dexter - Nicholasa Quinna świat ciszy


  Colin Dexter to angielski pisarz, który w swym dorobku może poszczycić się kilkunastoma powieściami detektywistycznymi. Choć jego kariera jest bogata, to jednak w Polsce zbytniego rozgłosu nie osiągnął.

   Nicholasa Quinna świat ciszy to trzecia z kolei książka autora, w której do czynienia mamy z charyzmatycznym detektywem Morse'em. Po raz pierwszy wydana w 1977 roku w Polsce ukazała się dopiero w roku 1991.
   W tejże powieści nasz niezmordowany policyjny wyga będzie musiał rozwikłać sprawę morderstwa nowego pracownika Konsorcjum na uniwersytecie w Oxfordzie - tytułowego Nicholasa Quinna. Sprawa jest naprawdę bulwersująca. Nie dość bowiem, że morderstwo dotyczy pracownika naukowego szanowanego uniwersytetu, to pikanterii dodaje fakt, że Nicholas był osobą głuchoniemą. Jakby tego było mało wszystko wskazuje na to, że zbrodni dopuścił się inny pracownik Konsorcjum. Cała więc sprawa może okryć skandalem sławny uniwersytet.
   Nicholasa Quinna świat ciszy to książka bardzo charakterystyczna. Z pewnością nie każdemu, nawet fanowi kryminałów, spodoba się język jakim operuje Colin Dexter. Potrafi być zawiły i niejednokrotnie ugrzęznąć możemy w natłoku myśli podczas prób wyjaśniania zbrodni przez Morse'a. Sama postać detektywa to jednak z pewnością coś co potrafi przyciągnąć uwagę. Gość jest typem twardego gliny, który nie lubi polemizować z nikim i na żaden temat. Z jeden strony potrafi być milczący i skryty, gdy układa w swej głowie możliwy scenariusz zdarzeń które doprowadziły do morderstwa, z drugiej zaś, potrafi być bezpośredni i wygadany - nie wzbrania się wtedy przed użyciem ciętego języka.

   A jak z fabułą? Jest naprawdę skomplikowana i zwodnicza. Tutaj nic nie jest pewne. Ba! Tutaj zwrot akcji w śledztwie to chleb powszedni. Praktycznie co rozdział dostajemy nową porcję domysłów, które wcale nie naprowadzają nas na właściwy trop, powodując, że zagadka zostaje wyjaśniona dosłownie dopiero na ostatnich stronach.

  Dużym minusem jest natomiast sama edycja tejże książki. Nie wiem jak jest w tym zakresie w jej wznowieniu z 2009 roku, ale wersja wydana przez Phantom Press dosłownie roi się od błędów językowych i składniowych.

   Całość prezentuje się jednak bardzo dobrze, powodując, że fani kryminału powinni sięgnąć po tę książkę. Z kolei osoby nie zainteresowane tym gatunkiem zdecydowanie mogą ją sobie odpuścić, skupiając się na czymś lżejszym.

Ocena: 7/10

Nicholasa Quinna świat ciszy
Wyd. Phantom Press (1991)
Liczba stron: 288


13 komentarzy:

 1. A kiedy napiszesz o czymś lżejszym? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lustereczko - wiesz jak to jest z moimi preferencjami czytelniczymi ;) Ale nie martw się, na lżejsze rzeczy też przyjdzie pora (tylko nie wiem kiedy) ;)

   Usuń
 2. to coś dla mnie :) jako fan kryminałów tę pozycję na pewno przeczytam jak wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak - Tobie wybitnie moze sie spodobać ta książka, bo fabuła jest absolutnie niebanalna :)

   Usuń
 3. Ciekawe, lubię takie zwodzenie i mącenie w głowie Czytelnikowi ;D książka wpadła w moje kręgi zainteresowań, zwłaszcza, że zagadka jest wymagająca ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze powiem, że z pewnością przypadła by Ci do gustu - fabuła jest wymagająca i daję głowę, że nie wpadłbyś na jej rozwiązanie zbyt szybko ;)

   Usuń
 4. Opisałeś to bardzo ciekawie. Rzeczywiście, jestem wielkim fanem kryminałów, ale o tym autorze nie słyszałem ani razu. Ale jeszcze nie jest za późno, żebym przeczytałeś dzieła spod jego pióra. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do sięgnięcia :) Spodoba Ci się :)

   Usuń
 5. Dexter jest specyficzny, ale fajnie się go czyta ;) Ocena 7/10 to adekwatne podsumowanie jego dzieła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) A co do Dexter'a to fakt - jest dość unikalny wśród twórców kryminałów.

   Usuń
 6. O to coś zdecydowanie dla mnie. ;)
  Tylko pojawia się pytanie kiedy ja te wszystkie książki, które mam w planach przeczytam? ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak samo jak u mnie - książek cała masa a czasu wciąż mało :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...