niedziela, 6 kwietnia 2014

Peter Haining - Leksykon duchów

   Peter Haining, brytyjski autor wielu dzieł literackich, jest znany głównie wśród osób interesujących się zjawiskami paranormalnymi. Jest on twórcą bardzo wielu antologii, skupiających się na tematach takich jak wampiryzm, wilkołactwo czy spirytyzm. W swych antologiach gromadzi historie z różnorakich źródeł, od kronik miejskich i legend począwszy na przekazach ustnych skończywszy.

   Prezentowany leksykon jest bodaj jedynym kompletnym dziełem Haining'a przetłumaczonym na język polski. Jaką tematykę prezentuje nie trudno odgadnąć. Jest to bardzo dobre kompendium dotyczące najbardziej znanych form obecności istot niematerialnych na naszym globie. Mamy tutaj do czynienia zarówno z przekazami dotyczącymi nawiedzonych domów, zamków, posiadłości etc., z wymienionymi najbardziej znanymi zjawami i upiorami straszącymi na plebaniach, cmentarzach, klasztorach itd., oraz wszelakimi formami 'duchopodobnymi' (fantasmagorie, fantomy,...). Do tego dodać należy wiele opisów sylwetek znanych mediumistów.
 
   Oprócz duchów i upiorów w książce znalazło się też miejsce dla istot nadprzyrodzonych występujących w różnorakich legendach oraz przekazach mitologicznych  z całego świata.

   Całość leksykonu opatrzona została wieloma ilustracjami oraz notami bibliograficznymi zamieszczonymi pod poszczególnymi indexami, w których znajdziemy informacje odnośnie bardziej specjalistycznej literatury przedmiotu.

   Warto też dodać, iż chociaż sam Haining nic nie wspomniał o duchach nawiedzających polskie miasta, dokonała tego Bogna Wernichowska, która odpowiednio edytowała książkę tak, iż znajdziemy w niej również informacje dotyczące takich legendarnych zjawisk jak Błękitna Dama z Łańcuta czy Alchemik z Nowego Sącza. 

   Podsumowując, Leksykon duchów to kawał niezłej książki dla wszystkich osób gromadzących teoretyczną wiedzę na temat legend i wszelakich podań związanych z duchami. Generalnie dobra rzecz.

P.S.
Poniżej kilka ilustracji z książki

Ocena: 8/10


Leksykon duchów
Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe (1990)\
Liczba stron: 3645 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa pozycja - zwłaszcza, jak trochę się wierzy w zjawiska paranormalne. Polecam Ci w tej tematyce "Księgę duchów" Alkana Kardeca - to chyba pierwsza na świecie książka paranormalna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałem o niej, ale szczerze powiedziawszy jeszcze w ręce mi nie wpadła. W każdym bądź razie z pewnością postaram się kiedyś do niej dotrzeć :)

   Usuń
 2. Jakoś specjalnie duchami się nie interesuje, ale mogłabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz przeczytać - lekka i przyjemna lektura :)

   Usuń
 3. Dusze błądzące po świecie przez lata, niestrudzenie szukające spokoju i wytchnienia - ten temat zawsze mnie intrygował. Z tego co napisałeś powyższa pozycja zasługuje na uwagę, i jeszcze te ilustracje :)
  Na temat Błękitnej damy oglądałam film dokumentalny w dzieciństwie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...