środa, 23 kwietnia 2014

Rob Levin/Jorge Lucas - The Darkness: Shadows and Flame #1

   The Darkness: Shadows and Flame to bardzo ciekawy "one-shot" utrzymany w lovecraftiańskim stylu, przenoszący nas w mroki Nowej Anglii końca XIX wieku. Ten krótki komiks opowiada historię Salvadora Gomes'a, który za wszelką cenę chce się "skontaktować" z bogiem cieni. Słyszał bowiem, iż potrafi on sprawić, ażeby człowiek cofnął się w czasie. Salvadorowi zależy na tym i to bardzo - chce aby ten mroczny byt przeniósł go w przeszłość do dnia, w którym zginęła w pożarze jego żona oraz córka. Dręczony wyrzutami sumienia nie może darować sobie swego tchórzostwa, jakiemu się poddał w ową tragiczną noc.
   Shadows and Flame to naprawdę ciekawy komiks, choć do ideału mu oczywiście sporo brakuje. Faktem jest też to, iż lovecraftiański element objawia się głównie poprzez samo poszukiwanie, sylwetkę boga cieni oraz charakterystyczny, tajemniczy rytuał, któremu nasz bohater musi się poddać, ażeby móc zobaczyć ową kreaturę.   
Scenariusz posiada również przewrotny element, który rzuca całkiem nowej spojrzenie na wiele spraw
fabularnych. Pod względem rysunkowym jest całkiem dobrze. Jorge Lucas oraz Felix Serrano stworzyli znakomitą, mroczną atmosferę dziewiętnastowiecznego miasta spowitego w cieniach nocy oraz wykreowali naprawdę potworną sylwetkę demona. 

   Podsumowując mogę powiedzieć, iż tenże komiks powinien się spodobać przede wszystkim tym, którzy poszukują ciągłych nowości na polu horroru w stylu Lovecrafta.

Ocena: 6+/10

The Darkness: Shadows and Flame
Wyd. Image
Liczba stron: 24
Język: angielski

12 komentarzy:

 1. Chyba nie do końca moje klimaty, ale na pewno znajdą się pasjonaci, którym się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może, ale komiks jest naprawdę krótki, więc sporo czasu nie zajmuje :) Gdyby Ci kiedyś wpadł w ręce to nie odmawiaj go sobie ;)

   Usuń
 2. Ciekawe, chętnie bym go przeczytał :) nie jestem wielkim fanem komiksów, ale ten na pewno by mnie nie zawiódł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są lepsze tytuły dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z dobrymi komiksami :) O nich też niedługo będzie, więc wyczekuj spokojnie recenzji :)

   Usuń
 3. Już od dawna chcę przeczytać jakiś dobry komiks, bo nie czytam ich za wiele. Zapamiętam tytuł - a nóż kiedyś mi wpadnie w ręce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do komiksów to obserwuj bloga uważnie - ich recenzji będzie coraz więcej :)

   Usuń
 4. Króciutka recenzja, nawet jak na komiks...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę, że jest to 24-stronicowy one-shot to, nie chcąc zdradzać większej ilości szczegółów, musiałem się nieco ograniczyć ;P

   Usuń
 5. Pamiętam jak kiedyś spaliłam bratu komiks... Do dziś nie rozumiem, czemu tak szalał. I serio, nie rozumiem Waszej, męskiej fascynacji tego rodzaju literaturą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, jakbyś przeczytała naprawdę ambitny komiks, ze świetną fabułą i genialną kreską, to byś zmieniła zdanie ;)

   Usuń
  2. Sprawdźmy :) Poleć coś, co będę miała szansę gdzieś zobaczyć.

   Usuń
  3. Podrzuce Ci później kilka tytułów, które mogą Ci się spodobać ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...