środa, 9 kwietnia 2014

Tomasz Kowalczyk - Stworzenie Świata

 "Tak wschód poległ po zachody, ku nicości;
   I na nicość poszło dzieło, cała zbrojownia
   Skórę demonów jeno drasnęła; widownia
   Została wojskiem, żołnierze zostali karmą;"

   Armagedon i wizje końca czasów ludzkiego świata są motywem, który od wieków inspiruje pisarzy i pozwala wyrzucić im najgłębiej skrywane emocje. Pośród wielu dzieł podejmujących tę tematykę, dane mi było ostatnio zagłębić się w  twórczość młodego polskiego poety Tomasza Kowalczyka. 
   Urodzony w Lesznie Kowalczyk wydał do tej pory dwa dzieła - Kontrasty oraz Stworzenie Świata.
To właśnie tę drugą pozycję chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować.
   Stworzenie Świata to poemat trzynastozgłoskowy, który roztacza przed nami wizję końca czasów. Autor ujął go w trzech głównych częściach, z których każda składa się z trzech rozdziałów. 
   "Ziemia", będąca początkiem poematu, jest zobrazowaniem końca naszej planety. To tutaj czytelnik ściera się z przerażającymi obrazami ludzkiej bezsilności, strachu, zwątpienia i śmierci. Skrajnym uczuciom towarzyszą drastyczne, niezwykle sugestywne wizje kruchości ludzkiego ciała, które niezwykle dosadnie przypominają nam o naszej śmiertelności. 
   Druga cześć, "Piekło", to wyprawa wgłąb czeluści wymiaru pełnego koszmarów. Czytając tę cześć nie sposób nie wspominać Boskiej Komedii. Kowalczyk stworzył wizję piekła, w której niemal czuć ból i zgryzotę wiążącą się z wiecznym potępieniem; to tutaj odsłonięte zostają najgorsze grzechy ludzkości.
   Poemat kończy się "Niebem", gdzie autor przywołuje odwieczną walkę dobra ze złem, Boga z Szatanem, posiadającą zaskakującą puentą. 

   Stworzenie Świata to poemat, który przepełniony jest symboliką, uderzającą i zmuszającą do refleksji. Kowalczyk dając czytelnikowi do rąk swoje dzieło, chce wskazać kierunek podążania cywilizacji i lekcję - pouczenie, czego nie robić, aby armagedon nie dokonał się na naszych oczach. Jest to swoiste studium ludzkich myśli i czynów, dążące do ukazania istoty życia. 

   Oprócz poematu Stworzenie Świata na książkę składają się liczne wiersze poruszające różnoraką tematykę, budzące jednak tak samo wiele emocji co sam poemat.

   Najnowsze dzieło Tomasza Kowalczyka z pewnością przypadnie do gustu osobom lubującym się w klasycznej literaturze. Poemat nie jest dziś zbyt popularną formą literacką, a sam język Stworzenia Świata, trudny i przepełniony symboliką, nie znajdzie uznania wśród fanów lekkiej i przyjemnej literatury, toteż książkę polecam głównie tym, którzy żądni są odkrywania ciekawej i niebanalnej poezji.

Ocena: 7/10
Stworzenie świata [Tomasz Kowalczyk] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję jej autorowi

Stworzenie Świata
Wyd. Poligraf
Liczba stron: 76

3 komentarze:

 1. hmm... nie czytałem jeszcze książki, ale Twoja recenzja mnie do tego zachęca, sposób przedstawienia świata przez autora może być ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli cytowany jest Edgar Poe to musze tę książkę przeczytać, a i recenzja zachęta to lektury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat Poe'go odnosi się do całej działalności bloga, aczkolwiek fakt-zachęcam do sięgnięcia po dzieło Kowalczyka.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...