poniedziałek, 5 maja 2014

Największe biblioteki świata część I

Witam wszystkich czytelników. Dziś zaproszę Was w podróż po największych bibliotekach na świecie, miejscach gdzie przetrzymywane są miliony egzemplarzy książek oraz unikatowe i cenne materiały archiwalne. Jest to pierwsza część dwuodcinkowego artykułu. Gotowi? No to w drogę :)

Numer 10 - Duńska Biblioteka Królewska

Stary budynek biblioteki z 1906 roku
  Det Kongelige Bibliotek, to największa biblioteka nie tylko w Danii, ale również w całej Skandynawii. Jest ona zarówno Biblioteką Narodową, jak i biblioteką uniwersytecką Uniwersytetu w Kopenhadze. Jej fundacja przypada na rok 1482, kiedy to powstała jako cześć uniwersytetu. Ojcem - założycielem był król Fryderyk III Oldenburg. Status Biblioteki Narodowej uzyskała w 1648 roku. Obecnie podzielona jest na cztery budynki, w których znajduje się łącznie 33 miliony przedmiotów, w tym ponad 6 milionów książek. Pod koniec XX wieku biblioteka przeżyła prawdziwy "renesans". Do starego budynku znajdującego się w dzielnicy Slotsholmen dobudowano nowy, nowoczesny, nazwany Czarnym Diamentem, spełniającym nie tylko funkcje biblioteczne - znajdują się tam również sale konferencyjne, sale teatralne oraz sale do gry muzyki kameralnej.
Czarny Diament wybudowany w 1999 roku
    Biblioteka posiada wiele zabytków, w tym pierwszą drukowaną księgę w Danii datowaną na rok 1482,
oraz Biblię Gutenberga.
    Historia tej wspaniałej biblioteki ma również swoje ciemne strony. Pomiędzy rokiem 1968 a 1978 ktoś wykradł z jej zbiorów około 1600 książek o łącznej wartości przekraczającej pięćdziesiąt milionów dolarów. Wśród skradzionych dzieł były prace między innymi Marcin Lutra, Immanuela Kanta oraz Johna Miltona. 

Strona internetowa - Duńska Biblioteka Królewska


Numer 9 - Francuska Biblioteka Narodowa

Czytelnia owalna - charakterystyczna cześć BnF
  Słynna BnF znajdująca się w Paryżu została założona w 1368 roku przez króla Karola V. Posiada zbiory o łącznej liczbie 30 milionów jednostek bibliotecznych, w tym ponad 14 milionów książek i różnorakich publikacji. Najcenniejsze w zbiorach są rękopisy i manuskrypty, których biblioteka posiada ponad 150 tysięcy. 5000 spośród nich to dzieła pochodzące z antycznej Grecji. Bardzo ważną częścią BnF jest Cabinet des Medailles, zajmujący się gromadzeniem monet i dzieł sztuki. Na przetrzymywanie i opiekę nad takim bogatym zbiorem konieczne są potężne fundusze. BnF nie musi się jednak o to martwić - roczny budżet tej biblioteki wynosi ponad 150 milionów euro!

Strona internetowa - Francuska Biblioteka Narodowa


Numer 8 - Chińska Biblioteka Narodowa

Dawny budynek biblioteki
  Założona w 1909 roku Chińska Biblioteka Narodowa znajduje się w Pekinie. Jest to największy tego typu obiekt w Azji. Instytucja ta może poszczycić się kolekcją ponad 26 milionów woluminów. Jak łatwo można się domyślić znajduje się tam największy i najbardziej kompletny zbiór literatury azjatyckiej. Oprócz 270 000 egzemplarzy bardzo rzadkich chińskich książek (również z czasów antycznych), znajdują się tam takie perełki jak 35 000 inskrypcji zdobiących między innymi żółwie skorupy czy ponad 16 000 dokumentów i manuskryptów pochodzących z jaskiń Mogao zwanych też Jaskiniami Tysiąca Buddów. Po gruntownej
Nowy budynek kompleksu bibliotecznego
przebudowie i wzniesieniu nowego budynku w latach 2004-2008 Chińska Biblioteka Narodowa posiada powierzchnię 250 000 metrów kwadratowych.
Numer 7 - Biblioteka Publiczna w Toronto

TPL, oddział Barbara Frum
Założona w 1884 roku Toronto Public Library jest największą biblioteką publiczną na świecie. W swych zbiorach posiada 11 milionów jednostek bibliotecznych - głównie książek ale również i materiałów audio-wizualnych. Obecnie biblioteka posiada kilkadziesiąt oddziałów. Najciekawszym rozwiązaniem, które TPL wprowadziło w życie są.....Bookmobile - czyli dosłownie KsiążkoBusy, które jeżdżą regularnie pomiędzy 32 przystankami, zapewniając dostęp do książek ludziom, którzy nie mają możliwości odwiedzenia któregoś z oddziałów biblioteki :)
KsiążkoBus :)

Strona internetowa - Biblioteka Publiczna w Toronto


Numer 6 - Biblioteka Zgromadzenia Narodowego Japonii


Główny oddział KKT w Tokio

Kokuritsu KokkaiToshokan to innymi słowy biblioteka parlamentu Japonii, która powstała w 1948 roku. Biblioteka ta składa się z dwóch głównych oddziałów - w Tokio i Kioto. W swych zbiorach kładzie nacisk głównie na literaturę naukową związaną z polityką, gospodarką, prawem, historią oraz nauką. Do tejże bogatej kolekcji dochodzi około dwa miliony mikrofilmów oraz 440 tysięcy różnorakich map. Ah, byłbym zapomniał -  KKT posiada także około pół miliona nagrań muzycznych, głównie na płytach winylowych i CD. Całość zbiorów uzupełniają bogate archiwa rzadkich dokumentów, z których ponad sześc tysięcy pochodzi z XVII wieku.


C.D.N ;)

21 komentarzy:

 1. Chętnie wybrałabym się do jednej z tych bibliotek. Do Japonii i Chin gdybym mogła pojechałabym jutro. Pozdrawiam, Marcelina ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei nie tylko chciałbym zwiedzić te biblioteki, ale również zobaczyć jak wygląda na żywo wspomniany przeze mnie KsiążkoBus :)

   Usuń
 2. Biblioteka w Japonii wygląda trochę jak szpital psychiatryczny...
  Rzadko odwiedzam biblioteki, wolę księgarnie ;) ale zwiedzić? czemu nie :) i powąchać stare książki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz jak to jest - nie każdy ma sposobność do ciągłego odwiedzania księgarni ;) Zresztą, chyba historia każdego z nas, czytelników, rozpoczęła się właśnie w lokalnej bibliotece, czyż nie? ;)

   Usuń
  2. moja nie ;) w dzieciństwie mieszkałam w miejscu, gdzie biblioteka nie istniała ;) Ale za to ciocie, babcie i sąsiadki książek miały pod dostatkiem. A z bibliotekami miałam zawsze trudne spotkanie - irytujące bibliotekarki, brak interesujących mnie pozycji itp. Dopiero teraz się przekonuję do tych "przybytków", nawet zapisałam się do DKK.

   Usuń
  3. O, to ciekawe :) Ja osobiście nie wiem jak potoczyłoby się moje życie, gdyby nie miejscowa biblioteka publiczna. Można powiedzieć, że to jej zawdzięczam swoją pasję do książek :)

   Usuń
  4. można powiedzieć, że miałeś szczęście :) ale moim zdaniem byłeś podatnym materiałem czytelniczym, prędzej czy później odkryłbyś książki. Z tym człowiek się rodzi ;)

   Usuń
 3. Ha! Biblioteki takie wielkie! :D Żeby zwiedzić każdą dnia, ba, tygodnia byłoby mało ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj aż zobaczysz pierwszą piątkę ;) Co nie zmienia faktu, że każda z tych bibliotek to budynek, który chciałbym zobaczyć i przeglądnąć jego zawartość (choć jak wspomniałeś, tydzień to byłoby mało ;))

   Usuń
 4. :) cóż za gmaszyska :) ja byłam jedynie w Bibliotece Aleksandryjskiej w Egipcie w 2011r polecam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Ci tej wizyty w Bibliotece Aleksandryjskiej :) Może się kiedyś wybiorę ;) Fajnie by było "odhaczyć" wszystkie biblioteki z tej listy :)

   Usuń
 5. Czemu nie mozna zrobic bibliotek iw pieknym zabytkowym budynku z 2-3 metrowymi mosieznymi polkami?? *_* czeeemu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się :) Takie też znajdą się w tym zestawieniu ;) (w części 2)

   Usuń
 6. Chińska Biblioteka Narodowa *.* Cudo :D Nie mogę doczekać się pierwszej piątki!!! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się, aby druga część artykułu ukazała się jak najszybciej. Niemniej jednak cieszę się, że się podoba :)

   Usuń
 7. Fajny wpis, słyszałam niestety tylko o jednej - o tej w Paryżu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy dodam drugą część, czyli pierwszą piątkę, to może tam znajdzie się więcej bibliotek, które znasz :) Miło mi słyszeć, że artykuł się podoba :)

   Usuń
 8. Ja bym chciała na żywo pozwiedzać, a nie tylko pooglądać na zdjęciach :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy by chciał :) Może kiedyś uda Ci się odwiedzić którąś z nich ;)

   Usuń
 9. Fajnie byłoby zwiedzić Chińską Bibliotekę Narodową. A w bibliotece Toronto zaszyłabym się pewnie na kilka godzin :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toronto ma kilkadziesiąt oddziałów, więc musiałabyś przeznaczyć na zwiedzanie znacznie więcej niż tylko kilka godzin ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...