czwartek, 22 maja 2014

Szkoła rysowania i malowania

  Spośród wielu podręczników i leksykonów poświęconych technikom rysunku i malarstwa z jakimi do tej pory miałem do czynienia, Szkoła rysowania i malowania wydana przez Wydawnictwo Arkady zdecydowanie odznacza się na tle innych.

  Po pierwsze - jest to naprawdę wielkie kompendium. Ponad czterysta siedemdziesiąt stron zapełnionych tekstem oraz fotografiami usatysfakcjonuje każdego, kto chciałby posiąść choć odrobinę zdolności plastycznych.

   W kwestii samej struktury książki należy powiedzieć, iż składa się ona z czterech zasadniczych działów, które wprowadzają nas w świat najpopularniejszych technik plastycznych.

Pierwsza część poświęcona jest technikom oraz nauce rysunku. Dowiadujemy się tutaj istotnych faktów, między innymi, na temat materiałów jaki każdy rysownik mieć powinien. Po kolei odsłaniane są przed nami informacje dotyczące rodzajów ołówków i grafitów, odpowiedniego doboru danego typu przyboru do formy rysunku oraz typów papieru; poznajemy możliwości kredek ołówkowych oraz pasteli. Znalazło się tutaj miejsce również dla wyjaśnienia techniki rysowania węglem. Nauczymy się również jak formować kształty i zachowywać proporcje rysowanych przedmiotów. Najważniejsza jest jednak część praktyczna, w której, dzięki różnorakim ćwiczeniom, dane nam będzie poznać tajniki odpowiedniej kompozycji rysunku oraz zasad perspektywy. Same ćwiczenia posiadają różny zakres trudności, jednak z tymi najprostszymi powinien poradzić sobie każdy - nawet kompletne beztalencie.

  Każde z ćwiczeń zawartych w książce zaprezentowane zostało na kilkunastu obrazkach tak, aby można było odtworzyć je bez problemów, krok po kroku. Taki trening ma nas przybliżyć do zrozumienia co jest istotne w danej technice i którą wybrać, aby jak najlepiej sprostała naszym wymaganiom.

   Przykładowe zadania są oczywiście zaledwie wstępem do stworzenia samodzielnie czegoś kreatywnego, do czego treść książki zachęca nas raz za razem ukazując różnorakie formy martwej natury, pejzaży, aktów etc., na przykładach obrazów stworzonych przez prawdziwych artystów

   Trzy kolejne części książki prezentują malarstwo akwarelowe, akrylowe i olejne.
Analogicznie w stosunku do pierwszego działu także i tu mamy po kolei wyjaśnione czym dana technika się charakteryzuje, jakich przyborów potrzebować będziemy oraz jak je dobrać, aby osiągnąć najlepsze efekty.

   Generalnie rzecz biorąc można stwierdzić, iż Szkoła rysowania i malowania to pełne kompendium stworzone do nauki dla każdego kto chciałby odkryć w sobie artystyczną duszę. Jest to książka, która z pewnością sprosta wymaganiom nie tylko początkujących ale i bardziej zaawansowanych twórców.

Ocena: 9+/10

Szkoła rysowania i malowania
Wyd. Arkady (2011)
Liczba stron: 480Za udostępnienie książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady
14 komentarzy:

 1. Miały być Twoje bazgroły przy okazji recenzji książek o rysunkach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stwierdziłem, że zrobię osobny dział "Off-top" z moimi bohomazami. Czekam tylko aż się ich nazbiera trochę więcej ;)

   Usuń
  2. no to kreuj kreuj, bo czekamy ;)

   Usuń
 2. To jest dla dzieci czy nie ma ograniczeń wiekowych? Bo jest taka opcja, że rysowanie to moje hobby i tak się zastanawiam, czy nie kupić. Może dowiem się czegoś ciekawego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to zdecydowanie nie jest dla dzieci :) To jest podręcznik dla osób dorosłych, które akurat chciałby się nauczyć rysować bądź malować. W książce jest dużo faktów natury technicznej, czyli perspektywa, kompozycja, cieniowanie, dobór tonacji etc. Jeżeli interesujesz się rysowaniem to ta książka jest wspaniała do doskonalenia umiejętności.

   Usuń
 3. Kiedyś myślałam, że mam talent ;) ale chyba umarł śmiercią naturalną i wątpię by jakakolwiek książka mi pomogła w odkrywaniu talentu na nowo ;) Czekam na Twoją galerię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie załamuj się ;) Nigdy nie jest za późno na odkrycie w sobie artystycznego geniusza ;)

   Usuń
 4. Ja już na pewno nie odkryję w sobie tego talentu, ale dla niektórych to może być przydatna publikacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Awiola, wszystko zależy od chęci ;) 90% sukcesu to ciężka praca :)

   Usuń
 5. Ja niestety nie mam talentu, książka raczej w moim przypadku nie pomoże ;P
  Czekam na Twoje rysunki :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem to co Awioli - 90% sukcesu to ciężka praca ;) Talent to tylko lukier na torcie ;)

   Usuń
 6. witaj mój drogi :) chciałabym Cię zaprosić do siebie na odpowiedzi na zaległe LBA :) przepraszam, że tak późno!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...