czwartek, 8 maja 2014

Van Hamme/Rosiński - Thorgal: Wyspa wśród lodów


  Kolejna, druga osłona przygód Thorgala, związana jest fabularnie bezpośrednio z pierwszą częścią cyklu (patrz: Thorgal - Zdradzona Czarodziejka). Śpieszę jednak z wyjaśnieniami, albowiem w pierwszej części mieliśmy dwa epizody, które składały się na jeden tom. Związek fabularny w tomie drugim zachodzi z pierwszą historią z tomu pierwszego, gdzie mogliśmy poznać szaloną czarodziejkę Slivię.
  Drugi tom, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, stanowi jedną historię z życia dzielnego wojownika. Wyspa wśród lodów opowiada o losach Thorgala i Aaricii, rozpoczynając się w dniu ich zaślubin. Długo wyczekiwany ślub nie dochodzi jednak do skutku, albowiem blond włosa wybranka serca Thorgala zostaje porwana przez orły i uniesiona w siną dal. Okazuje się jednak, że ponętna blondi nie została "uprowadzona" przez ptaszyska tylko po to, aby skończyć jako pożywienie dla ich młodych. Wielkie orły są bowiem wysłannikami Pana Trzech Orłów zamieszkującego tytułową Wyspę Wśród Lodów. Oczywiście po podniesieniu wrzawy cała zgraja Wikingów z Thorgalem na czele wyrusza aby odbić Aaricię z rąk niegodziwca. Jak to jednak w takim przypadku bywa, pomiędzy uczestniczącymi w eskapadzie ratunkowej
Wikingami, dochodzi do kłótni i niesnasek, które wkrótce obracają misterny plan odbicia zakładniczki w proch. 
   Dalsza część komiksu ukarze nam przewrotną naturę wielu charakterów głównych postaci oraz fabularnego "twista", który rzuci co nieco faktów na pochodzenie Thorgala. Wspomniałem na początku, iż ta część łączy się fabularnie z pierwszym poznanym przez nas epizodem na temat Thorgala, znajdującym się w pierwszym tomie. Tutaj kontynuację tamtego wątku stanowić będzie pojawienie się po raz kolejny czerwonowłosej czarownicy Slivii.

  Całość stanowi kolejną niesamowitą przygodę, która powoli zaczyna kształtować obraz Thorgala nie tylko jako dzielnego woja, ale również jako osoby, którą otaczają tajemnice znane tylko nielicznym.

Ocena: 10/10

Thorgal - Wyspa wśród lodów
Wyd. Korona
Liczba stron: 48

5 komentarzy:

 1. To musiało Ci się bardzo podobać ;) Aż nieprzyzwoicie tak szastać dziesiątkami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thorgal to komiks, który zmienił moje postrzeganie tego typu rozrywki :) Kilka z tomów w pełni zasługuje na dychę. Powaga. To jest niesamowicie wielowątkowy i nieprzewidywalny komiks. Polecam Ci go gorąco :)

   Usuń
  2. A wiesz, że nawet zajrzę. Tylko gdzie ja go znajdę, w bibliotece? Na Chomiku? ;)

   Usuń
 2. Oj, lubię, ja lubię, Thorgala. Nawet bardzo :) Czekam na wpisy o kolejnych tomach, szczególnie na tych, który sama nie posiadam i jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja się cieszę, że widzę kolejną fankę tego komiksu :) Na kolejne wpisy możesz liczyć, bo to jedna z moich ulubionych serii komiksowych :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...