niedziela, 3 sierpnia 2014

Trudy Friend - Rysunek i malarstwo: najważniejsze techniki.

   Trudy Friend to znana (przede wszystkim w Wielkiej Brytanii) artystka oraz nauczycielka nauk plastycznych, która zdobyła uznanie na całym świcie jako autorka licznych dzieł na potrzeby wystaw w galeriach sztuki oraz prywatnych zamówień. Książka, o której w tej chwili czytacie, jest napisanym przez nią podręcznikiem stanowiącym bardzo dobre kompendium do nauki rysunku oraz malarstwa, skupiającym się na kilku technikach.

   W zakresie struktury samej książki, to ta składa się z czterech zasadniczych części. Pierwsza (i dla mnie osobiście najważniejsza) część jest oparta na zaprezentowaniu podstawowych technik oraz informacji na temat rysowania ołówkiem/grafitem, a także malowania farbami akwarelowymi. Swoistym kamieniem węgielnym, stanowiącym preludium do naszego osobistego rozwoju plastycznego, są tak zwane "podstawowe pociągnięcia". Autorka pokazuje jak ruch ręki, kąt ustawienia ołówka/pędzla oraz dobór papieru, ma wpływ na to jak będzie prezentować się nasze dzieło. Przykładowo, dla rysunku ołówkiem, jest to osiem podstawowych technik pociągnięć, których opanowanie zapewni nam niezwykle bogaty wachlarz umiejętności, dzięki którym będziemy w stanie narysować wszystko na cokolwiek będziemy mieli ochotę. Podobnie sytuacja ma się z użyciem pędzli oraz farb akwarelowych. 
   Na duży plus zasługuje również fakt, iż autorka dokładnie opisała media, które posłużyły jej do stworzenia danego dzieła (np. typ ołówka - marka, twardość etc, typ papieru - gramatura, rodzaj fakturowania etc, typ pędzla, kredek oraz farb etc.). Jest to niesamowicie pomocne w celu odpowiedniego dobrania przyborów (nie w każdym podręczniku tego typu aspekt ten poruszany jest równie dobrze i klarownie). 

   Druga część książki poświęcona jest rozwijaniu naszych umiejętności nabytych w poprzednich rozdziałach. Tym razem autorka zwraca naszą uwagę na to, jak tworzyć konkretne detale rysunku/obrazu wraz z jego wykończeniem. W tym dziale nauczymy się również korzystać z dwóch odmian pasteli - suchych i mokrych, oraz ich praktycznego zastosowania w połączeniu z ołówkiem. 
   Trzecia część skupia się na problemach z jakimi zetknąć się może każdy artysta. Mamy więc tutaj wyjaśnione jak odpowiednio zadbać o formę perspektywy, fakturowanie tła, cieniowanie oraz na co zwracać uwagę podczas pracy nad studium postaci. 
   Ostatnia, czwarta część książki, zawiera informacje na temat kompozycji, czyli tego, jak "ukształtować" nasz obraz, aby dla widza był on najbardziej efektowny i pozostawiający jak najwięcej pozytywnych wrażeń.

   Nie ulega wątpliwości fakt, że Rysunek i malarstwo: podstawowe techniki, jest książką, która przyda się każdemu laikowi chcącemu nabyć zdolności plastycznych i relatywnie szybko nauczyć się rysować oraz malować. Dla bardziej zaawansowanych twórców podręcznik Trudy Friend będzie świetną lekturą mogącą pogłębić znajomość technik i umiejętności. 

Ocena: 9/10

Rysunek i malarstwo: podstawowe techniki
Wyd. Arkady (2010)
Liczba stron: 192Za udostępnienie książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Arkady


9 komentarzy:

 1. Taka książka wystarczyłaby uczniom szkół na zajęciach plastycznych, czy innych związnych ze sztuką (nie mam pojęcia jak to może się w dzisiejszej szkole nazywać). Twoja wysoka ocena świadczy o tym, że to wartościowa pozycja, cś o tym wiesz ;)
  PS. Masz wplanach czytanie Feed?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Ta książka nadawałaby się do tego idealnie ;)

   A co do "Feed" to jeszcze nie wiem :)

   Usuń
 2. Hmm.. kiedyś miałam zajawkę na takie książki i dużo ich kupowałam:) ta wydaje się ciekawa, ale podstawy już dawno mam za sobą i chyba nie dowiedziałabym się niczego nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zajawka Ci wróci, to w tę książkę możesz się śmiało zaopatrzyć - podstawy to tylko wstęp do rozwiniętych technik gwaszu i akrylu. Na pewno znalazłabyś tam coś dla siebie ;)

   Usuń
 3. Świetna recenzja! Dzięki niej właśnie złożyłam zamówienie na tę pozycję :) Mam nadzieje, że pomoże mi to zdobyć podstawy i rozwinąć umiejętności bez wydawania fortuny na kursy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci owocnej nauki :) Daj znać kiedy już coś zmalujesz ;)

   Usuń
 4. A ja czekam na Twoje rysunki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż talent plastyczny to nie wszystko - liczy się głównie ciężka praca i serce, taka książka przyda się wielu osobom, które chciałaby odkryć w sobie nową pasję. A malowanie bardzo relaksuje i odpręża, zapomina się o całym świecie :) (chyba, że gotujemy obiad - to nie radzę łączenia tych dwóch czynności)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...