wtorek, 12 sierpnia 2014

V/A - Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP

   Ostatnimi czasy polski rynek księgarski przeżywa prawdziwy boom na literaturę historyczną. Osobiście, taki fakt cieszy mnie niezmiernie, nie tylko ze względu na moje zainteresowanie historią. Przede wszystkim, jest to wyraźny znak, iż Polacy coraz częściej sięgają po takową literaturę, co może sugerować wzrost świadomości patriotycznej i obywatelskiej w naszym społeczeństwie.

   Mimo, że historia to "temat rzeka", to jednak półki sklepowe uginają się pod naporem książek poruszających w większości te same tematy. Oczywiście każdego historyka czy też fana literatury historyczno-militarnej, cieszą kolejne książki poświęcone uzbrojeniu poszczególnych armii, rzeczowe tomiszcza poruszające problematykę strategii wojennych czy też albumy prezentujące umundurowanie. Wśród całej masy takiej literatury bardzo rzadko można spotkać pozycje wyjątkowe, skupiające się na mniej popularnych zagadnieniach.

   Jedną z takich książek jest Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP, która jest niezwykle obszerną i rzeczową pozycją podejmującą kwestię działania polskich służb wywiadowczych. 
Już sam poruszany w książce temat jest niezbyt powszechny. O ile bowiem istnieje cała masa książek o działalności polskiego wojska, to problem służb wywiadu i kontrwywiadu bywa często okrajany czy wręcz zbywany. 

   Sekretna wojna została opracowana z materiałów po konferencji naukowej, która odbyła się w Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w 2012 roku. Efektem jest licząca ponad pięćset stron książka, podzielona na ponad 20 rozdziałów sporządzonych na podstawie referatów konkretnych znawców tematu.

   Choć tytuł książki wskazuje, iż zakres podejmowanej w niej tematyki wiąże się głównie z okresem dwudziestolecia międzywojennego, to jednak znajdziemy tutaj również wstęp czy też zarys problematyki takich zagadnień jak działalność polskiego kontrwywiadu Polski Walczącej, bądź jakie działania prowadzone były w czasie okupacji sowieckiej.

   Nie ulega wątpliwości, iż dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z tą tematyką, książka Sekretna wojna będzie prawdziwą skarbnicą wiedzy. Każdy z przedstawionych w niej referatów jest niezwykle rzeczowy i zawiera mnóstwo informacji. Należy również zauważyć, iż wszystkie działy posiadają całą masę przypisów kierujących czytelnika do odpowiedniej bibliografii. Pod tym względem widać również ogrom niemal tytanicznej pracy, którą wykonali poszczególni autorzy podczas przeprowadzania kwerendy źródłowej.

   Sam język książki jest oczywiście zróżnicowany. Obok rozdziałów, w których historia kontrwywiadu przedstawiona została w sposób prosty i przejrzysty, niczym w dobrej powieści, są takie, które wymagają od czytelnika zdecydowanie większego skupienia i uwagi.

   Całość prezentuje się nad wyraz solidnie. Dla osób, które na co dzień nie czytują zbyt wiele książek o tematyce historycznej Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP będzie świetną przeprawą przez historię tajnych służb Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei dla historyków książka ta stanowić może zwarte kompendium prezentujące najważniejsze zagadnienia i historyczne fakty związane z kontrwywiadem.

Ocena: 8/10

Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP
Wyd. Zysk i S-ka (2014)
Liczba stron: 546

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-kaKsiążka bierze udział w wyzwaniu Czytam opasłe tomiska15 komentarzy:

 1. Ten chwilowa (a może dłużej trwająca - taką mam nadzieję) moda na książki historyczne cieszą mą duszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka, zapewne zasili moją kolekcję ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. To książka idealna dla mojego taty. Polecę mu ją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Popularność książek historycznych to objaw naszego wołania o pomoc, przejaw wzmacniania świadomości i odkrywanie ukrytego patriotyzmu. Jesteśmy zagubieni i na kartach historii szukamy otuchy. Czy znajdziemy? Nie wiem, na mnie spływa jedynie przygnębienie. Właśnie skończyłam powieść inspirowaną życiem Baczyńskiego. Nawet nie wiesz, jak mi teraz źle...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chyba się zgodzisz, że pamięć o historii należy pielęgnować - jakakolwiek by ona nie była.

   Usuń
  2. Zgodzę się, oczywiście. Obawiam sie tylko powtórki...
   PS. Mam nadzieję, że wkrótce wracasz z jakąś fajną recenzją ;)

   Usuń
 5. Rzeczywiście całkiem niedawno dopiero polubiłam książki historyczne, ale to chyba raczej za ich jakość i rzetelność niż wzrost mojego patriotycznego ducha, niemniej rzeczywiście to bardzo dobry kierunek 'mody', bo nadal zbyt wielu ludzi niewiele wie o historii własnego kraju ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat tym razem spasuję, bo książki historyczne to zdecydowanie nie moja bajka, obojętnie, jak dobre by były. Cóż... może kiedyś zmienię zdanie. Wchodząc na Twój profil na google+ prawie dostałam zawału, bo pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to dzieła Lovecrafta, Poego i Dracula, z którego pisałam pracę maturalną ;-) Gratuluję dobrego gustu i czekam na jakąś recenzję horroru, żebym następnym razem mogła już napisać "przeczytam z pewnością" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Horroru na tym blogu jest pod dostatkiem - w końcu to właśnie dla niego powstał ten blog. Wystarczy dobrze poszukać ;)
   http://sniacy-za-dnia.blogspot.com/search/label/Horror

   Usuń
 7. Ze wstydem zdaję sobie sprawę jak dawno mnie tu nie było. Cieszę się, że Twojemu blogowi dobrze się powodzi! Historia to dla mnie sama przyjemność i jak na razie przymierzam się do kupienia książki Montefiora o Stalinie. W tematykę II RP jeszcze się nie zagłębiałam, znam podstawy z liceum, ale zawsze warto dowiedzieć się czegoś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mnie cieszy, że wróciłaś :)
   A książkę jak najbardziej polecam - kawał porządnej roboty ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...