wtorek, 23 czerwca 2015

Nabytek #2


Ostatnimi czasy w moje ręce wpadło kilka niezłych, powszechnie niespotykanych, anglojęzycznych antologii grozy, z których część idealnie nadaje się do opisania w dziale Nabytki
Nie mogłem bowiem nie wykorzystać okazji, aby wzbogacić swoją kolekcję o bardzo wartościowe zbiory opowiadań, z których część to prawdziwe edytorskie perełki.


Pierwszą z rzeczonych antologii jest Tales From Beyond the Grave, która urzeka nie tylko doborem autorów, ale również wykonaniem.


Rzeczona antologia po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w roku 1982, kiedy pojawiła się w księgarniach nakładem Octopus Book London jako jedna z książek wchodzących w skład ich serii Octopus Book Limited. Posiadany przez mnie egzemplarz to jej jedyne wznowienie z roku 1989. Wtedy to prawa do jej wydania wpadły w ręce innego londyńskiego wydawcy - Treasure Press.

Tales From Beyond the Grave to zbiór dwudziestu siedmiu opowiadań (dokładna lista na zdjęciach poniżej) autorów bardzo różnego kalibru, niekoniecznie znanych z pisania opowiadań grozy. Spośród tych najbardziej znanych znaleźli się tu między innymi Edgar Allan Poe, M.R. James, Ambrose Bierce, Le Fanu, Algernon Blackwood czy Robert Bloch. Mniej znane (przynajmniej polskim czytelnikom) nazwiska reprezentuje w tej antologii chociażby Oliver Onionis, który z tego co mi wiadomo, zagościć ma niedługo w serii Biblioteka Grozy wydawnictwa C&T.

Cechą charakterystyczną niniejszej pozycji jest fakt, iż znalazło się w niej kilka fragmentów powieści, których rolą jest chyba tylko i wyłącznie zachęcenie nas do sięgnięcia po pełne dzieła. Tym sposobem mamy tu fragment Mnicha M.G. Lewisa czy Portretu Doriana Graya O.Wilde'a. Ba! Znalazł się tu nawet Tolkien (!) i fragment Drużyny Pierścienia (The Mirror of Garadiel).

Co do samego wyglądu i jakości książki można kierować w stronę wydawcy tylko i wyłącznie pochwały. Antologia została wydana w twardej oprawie (pierwsza edycja posiadała dodatkowo obwolutę) na świetnej jakości papierze - jest on dosyć sztywny, charakteryzujący się sporą gramaturą (trudno taką kartkę przypadkowo zagiąć bądź wygiąć; jest również o wiele bardziej odporna na zmiany wilgotności powietrza). Książka została dodatkowo opatrzona ilustracjami Lawrenca Mynott.


Swój egzemplarz Tales From Beyond the Grave nabyłem za 15 zł, co jest ceną całkiem niezłą zważywszy na fakt, że na eBayu za wydanie z 89. roku musiałbym wybulić około 15 dolarów. Natomiast cena za egzemplarz z pierwszej edycji waha się w granicach 60-75 $.


 

 14 komentarzy:

 1. Pewnie ktoś nie zdawał sobie sprawy, że to takie cenne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Takie zdobycze zawsze cieszą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie nabytki, zdobyte za grosze zawsze cieszą ☺ gratuluję ☺
  PS. Cieszę się, że wracasz do żywych ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że wróciłeś do blogowania :) A co do antologii to gratuluję, bo wygląda naprawdę fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No proszę, proszę :) tak czasem jest, że te stare książki sprzedawane są za grosze bo nikomu się nie chce ich czytać, tylko dlatego, że są stare. Sama zakupiłam około 20 książek starych za kilka zł, a nie są wcale złe. Niektóre nawet bardzo dobre :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze tak jest. Dlatego ja często kupuję starocie ;)

   Usuń
 6. Interesujący nabytek !
  Ja czekam na polskie wydanie opowiadań Onionsa. Może jeszcze w tym roku..
  pozdrawiam
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też na to czekam. I mam nadzieję, że Onionis faktycznie wyjdzie jeszcze w tym roku. I to nie on jeden.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...