czwartek, 6 marca 2014

Dean Koontz - Maska

  Maska to typowy horror, w którym Dean Koontz przenosi nas w świat nadprzyrodzonych mocy oraz poltergeistów. Fabuła skupia się na losach Paula i Carol Tracych, którzy w swoim życiu nie osiągnęli chyba tylko jednej rzeczy - nie mogą cieszyć się z posiadania potomstwa. Wiedząc o bezpłodności Carol, decydują się na adopcję. Jak to jednak w życiu bywa, proces mający sprawdzić, czy nadają się na rodziców jest długi i wymaga całej masy papierkowej roboty. Jednak nie tylko czas, ale również "ktoś" lub "coś" zwraca wszystkie siły przeciwko naszym bohaterom sprawiając, że cały tok postępowania stale się przedłuża. Na dodatek Carol w pewien pochmurny i burzowy dzień, jadąc samochodem, potrąca młodą dziewczynę, która mimo tego, iż nie odnosi żadnych ran, popada w amnezję i nie potrafi niczego na swój temat powiedzieć. Carol oraz Paul nawet nie podejrzewają, że to wszystko to dopiero początek udręki, którą sterują "siły wyższe".
   O powieści Maska krążą różne opinie - od zachwytu aż do skrajnej niechęci. Prawda jest taka, że faktycznie, jak na Koontz'a to historia, którą nam podarował w Masce jest nie tyle zła, co posiadająca braki. Klasyczny w horrorach motyw jakim są siły paranormalne został ukazany w naprawdę ciekawy sposób, jednak mimo dobrych fragmentów, gdzie akcja nie pozwala czytelnikowi oderwać się od książki, do czynienia mamy z szeregiem nudnych elementów. Koniec książki również jest wysoce niesatysfakcjonujący i szczerze mówiąc liczyłem na to, iż będzie on bardziej rozbudowany i pozostawi w czytelniku ten charakterystyczny strach pomieszany z ciekawością, jaki towarzyszy wielu innym dziełom tegoż autora. 
Bynajmniej jednak książka nie jest zła. Po prostu jest słaba jak na możliwości Koontz'a. Nie zmienia to jednak faktu, że fani horroru wszelkiej maści mogą ją sobie przyswoić.

Ocena: 6-/10

Maska
Wyd. Amber (1994)
Liczba stron: 208

Ta książka bierze udział w wyzwaniu Klasyka Horroru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz