wtorek, 15 kwietnia 2014

Dean Koontz - Odwieczny wróg

Snowfield. Małe, ciche, spokojne, górskie miasteczko. 
To tutaj mieszka Jenny Paige, która wraca właśnie do domu ze swoją młodszą siostrą u boku - Lisą. 
Lisa po raz pierwszy ma możliwość ją odwiedzić. Nigdy dotąd nie miała okazji aby być blisko starszej o siedemnaście lat siostry. Krótkie, zimowe wczasy mają być idealną okazją na pogłębienie więzi między nimi.
Pełne radości i uśmiechu na twarzy wjeżdżają do Snowfield... 

...cichego, małego miasteczka.
Zbyt cichego.
Coś jest nie tak.
Bezimienna groza daje się wyczuć ponad starymi dachami zabytkowych domków i sklepów. Na ulicach nie ma ludzi. W pubach, barach i sklepach również. Nikogo. Absolutna cisza. Nie śpiewają ptaki, nie szczekają psy. 
Snowfield opustoszało. Jest niczym wymarłe miasto sprzed wieków. 

   Jenny i Lisa wkrótce przekonają się, że niczym niezmącona cisza niesie strach i przerażenie gorsze od niejednego krzyku.
   Odwieczny wróg to prawdziwa definicja horroru. Od samego początku czytelnik dostaje dużą dawkę niesamowitości - dwójka kobiet sama w małym mieście, które zdaje się zostało totalnie wyludnione w ciągu jednej chwili. Rozpościerająca się wszędzie złowroga atmosfera tylko podsyca strach i karmi się każdą sekundą paniki zasianą w bezbronnych umysłach kobiet. I do tego zagadka, tajemnica sięgająca dalekiej, bardzo dalekiej przeszłości.

   Ta książka ma dosłownie wszystko, co pozwala jej zatrzymać przy sobie czytelnika. Jej głównym atutem jest uczucie ciągłego napięcia w oczekiwaniu na to co się stanie. Strach towarzyszyć będzie każdemu bohaterowi, którego spotkamy na kolejnych stronicach tej książki. Bohaterowie z kolei to kolejny (a jakże by inaczej) silny atut twórczości Koontz'a. Podobnie jak w przypadku znakomitej większości jego powieści także i tutaj dostajemy postaci obdarzone najróżnorodniejszymi cechami charakteru, często nie współgrającymi z ich wyglądem.  Czy sama zaś akcja Odwiecznego wroga jest wartka? Od razu odpowiedzieć trzeba, iż owszem - cały czas coś się dzieje, jednakże z pewnością nie o akcję chodziło Koontz'owi w chwili kreowania tejże powieści. Zdecydowanym i największym plusem książki jest sam koncept "odwiecznego wroga". Jest on absolutnie odbiegający od tego, o czym czytelnik mógłby pomyśleć na początku. Z pewnością autor stworzył coś niesamowicie oryginalnego, co wpięte zostało w dobrze znany wszystkim mit, będący rdzeniem przewrotnej fabuły, która nie pozostawia najmniejszych złudzeń, że jest to kolejne dzieło Koontz'a z górnej półki.

   Generalnie rzecz biorąc Odwieczny wróg ma w sobie wiele cech, które powinny skłonić czytelników do zapoznania się z książką. Fani horroru z pewnością powinni położyć na niej swoje łapy, bo lektura jest szybka i dynamiczna.

Ocena: 8+/10


Odwieczny wróg
Wyd. Amber (1993)
Liczba stron: 400

P.S. Na podstawie książki Koontz'a w 1998 roku Joe Chappelle nakręcił film o tym samym tytule (ang. Phantoms), w którym jedną z głównych ról zagrał Ben Affleck. Filmu co prawda jeszcze nie miałem okazji zobaczyć, ale czytając komentarze na jego temat można się domyślić (czy wręcz upewnić), iż jest on tak naprawdę tylko marną namiastką tego, co dostajemy w książce.
Żródła plakatu filmowego i zdjecia:
http://www.imdb.com/title/tt0119891/?ref_=ttmd_md_nm


Ta książka bierze udział w wyzwaniu Czytam opasłe tomiska
oraz w wyzwaniu Klasyka Horroru

13 komentarzy:

 1. Tej książki Koontz`a jeszcze nie czytałem. Dziwi mnie trochę niska ocena, z reguły książki tego autora mogę wycenić na mocne 8+ ale to moje odczucie :) po tę pozycję na pewno sięgnę jeżeli mi na to czas pozwoli :) dzięki za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, uwielbiam Koontz'a (to mój ulubiony współczesny pisarz) ale staram się być zawsze bardzo obiektywny w swych ocenach. A czy nota jest niska? :) U mnie książki oznaczone co najmniej "7" to te, które w ciemno można kupić idąc do antykwariatu/księgarni; dla fana danego gatunku "must-have" :)

   Usuń
 2. Mówisz, że aż tak dobra ta książka?
  No to bosko! Kocham horrory utrzymywane w takiej atmosferze. Muszę to przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmiało! Powinna Ci się spodobać, podobnie jak inne książki Koontz'a :)

   Usuń
  2. O autorze (nie wiem czemu) słyszę po raz pierwszy, więc mam nadzieję, iż będę mile zaskoczony ;)

   Usuń
  3. Heh, pierwszy raz? :v A Koontz zdążył już sprzedać 450 mln egzemplarzy swoich książek (o 100 milionów więcej niż King).
   Przeczytaj te recenzje, może coś Ci się spodoba ;)
   http://sniacy-za-dnia.blogspot.com/2014/03/dean-koontz-opiekunowie.html
   http://sniacy-za-dnia.blogspot.com/2014/03/dean-koontz-szepty.html

   Usuń
 3. Generalnie nie czytam horrorów, ale Twoje recenzję lubię czytać :) Widać w nich pasję i wiarę we własne słowa. Ile jeszcze zostało Ci książek Koontz'a do przeczytania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi jest niezwykle miło, że często wpadasz :) Co do Koontz'a to dokładnie nie liczyłem, ale przeczytałem pewno ze 30 jego książek. Czyli jestem mniej więcej dopiero w połowie :)

   Usuń
 4. Czytałem kiedyś jedną z książek Koontz'a ale byłem tak zawiedziony i znudzony, że porzuciłem ją w połowie.. Może teraz wrócę do tego autora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od tego co czytałeś. Jak będziesz chciał wrócić do Koontz'a to daj znać - polecę Ci książkę, która powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
  2. Czytałem "Głos nocy" ^^ Będę pamiętał, jak będę chciał zacząć go czytać, zwrócę się do Ciebie :)

   Usuń
  3. "Głos nocy"? Auc! ;P Ale żeś feralnie wybrał :P

   Usuń
 5. Lubie ksiazki Koonza. Tylko wiele z nich to dla mnie bardziej thrillery niz prawdziwe horrory. Przyznaje jednak ze Odwieczny Wrog to Jedna z moich ulubionych książek i miałem ciarki czytając ja. A czy znacie książkę o podobnym klimacie innego autora?

  OdpowiedzUsuń